Yüzey Temizleme Hatları

Ön temizlik (Pretreatment); Mükemmel bir yüzeyin temeli.

İyi bir boya kalitesi için en önemli proses olan ön temizlik uygulamalarında PaintSys, metalden alüminyuma, çelikten plastiğe kadar birçok malzeme için yağ alma (degreasing), fosfatlama (phosphating) ve aşındırma (etching) işlemleri için sayısız proses geliştirmiştir.

Yüzey temizleme veya ön temizlik prosesi malzeme cinsine, üretim kapasitesine ve parça boyutlarına bağlı olarak müşteriye özel projelendirilir. PaintSys, üretim gereksinimlerine bağlı olarak, en optimum çözümleri sunmaktadır.

Yüzey temizleme (surface treatment) veya ön temizlik (pretreatment) temel olarak daldırma ve sprey yüzey temizleme olmak üzere iki ayrı şekilde uygulanır. Amaç, boyanacak malzemenin yüzeyinin yağdan arındırılması ve korozyon dayanımımda en önemli işlevi gören fosfat kaplama işleminin gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Boya öncesi yapılan bu kaplama işlemi, yüzey pürüzlülüğünü arttırarak hem boyanın daha iyi yapışmasını sağlamakta hem de olası boyanın mekanik zedelenmelerinde metal yüzeyinin hava ile temasını engelleyerek korozyon oluşmasını geciktirmektedir.

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Boya öncesi temel yüzey kaplama prosesleri

  • Demir fosfat yüzey kaplama
  • Çinko fosfat yüzey kaplama
  • Zirkonyum Fosfat (Nano kimyasallar) yüzey kaplama

Sprey Yüzey Temizleme Hatları;

Sürekli Sprey Yüzey Temizleme Hatları, tamamen otomatik bir şekilde yapılmakta olup işlem süreleri diğer ön temizlik hatlarına göre çok daha kısa olmasından dolayı yüksek verim ve yüksek kapasite elde etmek için tasarlanmıştır. Temizleme aşamaları yağ alma (degreasing), durulama (rinsing) ve fosfatlama (phosphating) işlemlerini içerir.

 

Daldırma yüzey temizleme hatları;

Daldırma yüzey temizleme hatları, manuel veya otomatik şekilde uygulanabilir. Kapasitenin az olduğu işletmelerde yatırım maliyetinin Sprey Yüzey Temizleme hatlarına nazaran düşük olmasından veya parça boyutlarının çok büyük ve çeşitliliğinden dolayı tercih edilmektedir. Temizleme aşamaları Sprey Yüzey Temizleme Hatlarında olduğu gibi yağ alma (degreasing), durulama (rinsing) ve fosfatlama (phosphating) işlemleri içerir. Ancak işlem süreleri Sprey Yüzey Temizleme Hatlarına oranla 10 kat daha fazladır.