Toz Boya

Solvent Bazlı sıvı boyaların çevresel zararlarını azalmak amacına yönelik geliştirilen ve birçok büyük pazar tarafından yönlendirilen toz boya kaplama ve uygulama teknolojisi ilerledikçe solvent bazlı sıvı boyaların yerini almıştır. Güncel hayatımızda kullandığımız metal eşyaların ve endüstriyel ürünlerin neredeyse tamamına yakını elektrostatik toz boya ile kaplanmaktadır. PaintSys, elektrostatik toz boya tesislerinin ön temizlik (pre-treatment) hattından, konveyör hatlarına kadar tüm aşamalarını siz müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre projelendirerek sunmaktadır.

Ekonomi

Elektrostatik toz boyanın birçok faydası bulunmakla beraber en önemli fayda verimlilik ve aşırı püskürtme (over spray) ile ilgilidir. Elektrostatik toz boyanın ortalama ilk aktarım verimi % 60-70'tir ve aşırı püskürtme (over spray) geri dönüştürülebilir. Geri dönüştürülen toz boya ile birlikte neredeyse hiç kayıp olmadan elektrostatik toz boyanın yaklaşık %95-98'i kullanılabilir. Bu oran Sıvı solvent bazlı boyalarda % 30-35'lik verim aralığındadır. Ayrıca hazırlanmış karışım boyanın kabaca% 50'si buharlaştırılır ve over spreyi geri kazanma olasılığı yoktur. Toz boyanın birim maliyeti solvent bazlı boyalara oranla önemli ölçüde daha ucuzdur.

Güvenlik

Elektrostatik toz boya oldukça güvenlidir. Toz Boya, katı ve inert olduğundan (püskürtülmediğinde sağlık açısından risk oluşturmamaktadır) uygulaması çok daha kolay ve güvenlidir. Katı olmasından dolayı solvent bazlı boyalarda bulunan çözücüler veya uçucu organik bileşikler (VOC, volatile organic compounds) gibi zararlı kimyasal maddeler içermez.

Çevresel

Solvent bazlı boyalarda bulunan çözücüler veya uçucu organik bileşikler (VOC, volatile organic compounds) gibi zararlı kimyasal maddeler içermediği için uygulama sırasında çevreye herhangi bir zarar vermez. Atıklar da tehlikeli değildir ve düzenli depolama alanına atılabilir.

Mekanik

Toz boya genellikle standart solvent bazlı boyalara göre iki kat daha kalın ve darbelere karşı dayanıklıdır. Gerçek avantajı, uygulandığı malzeme üzerinde esneklik ve bükme kabiliyeti olmasıdır. Buda ürünlerin, çok fazla titreşim ve bükülmeye maruz kaldığı taşıma endüstrisinde ideal kılar.